Трудові суперечки

Трудовые споры

Трудові суперечки в Україні – вельми поширене явище. Незважаючи на те, що наша країна в законодавчому плані вже давно перейняла найкращі світові досягнення в цій сфері, уявлення багатьох роботодавців застрягли десь в епосі рабовласництва. Зниження в посаді, невиплата зарплати, незаконні звільнення – все це до сих пір активно практикується недобросовісними директорами і начальниками.
Однак, слід зазначити, що в багатьох випадках частина провини лежить і на співробітниках, які покірно погоджуються з таким станом речей, пускаючи все на самоплив і відмовляючись захищати свої права і законні інтереси. У багатьох випадках співробітники не висловлюють претензії, побоюючись осуду колективу (мовляв, раз все терплять, то і мені доведеться) або гніву начальника (раптом позбавить премії або звільнить). Однак подібні побоювання, як показує практика, абсолютно безпідставні.

Що робити, якщо виник трудовий спір?

Якщо у вас зародилася підозра, що ваші права були порушені, а інтереси ущемлені, то з великою часткою ймовірності можна стверджувати, що так і є. В цьому випадку абсолютно не слід боятися будь-яких санкцій з боку начальства, оскільки всі формальні дії здійснюються кадровою службою, яка працює на підставі закону, що передбачає відповідальність за незаконні дії. Тому кадровики вкрай рідко навіть при прямому розпорядженні начальника готові ризикувати і йти проти закону.

Якщо вам здалося, що є порушення ваших інтересів, слід відразу ж звернутися за консультацією до досвідченого адвоката або юриста по трудових спорах. Спеціаліст в цій галузі права швидко зорієнтує вас, чи мають ваші підозри підстави, і якщо мають, підкаже оптимальний спосіб вирішити конфлікт. Крім того, адвокат або юрист може виступити в якості представника. Сам факт наявності у співробітника адвоката здатний залагодити розбіжності: мало який начальник захоче змагатися в чужій ваговій категорії.

Втім, ця рада хороший лише в тому випадку, спір не стосується звільнення. Якщо ж мова йде саме про звільнення, то тут, зрозуміло, сказати своє слово повинен суд. Аналіз судової практики дає уявлення про те, що при грамотному підході переважна більшість суперечок вирішуються на користь працівника. Інша справа, що після суду навряд чи вдасться заново налагодити довірчі відносини з керівництвом.
Однак, відновлення через суд за незаконне звільнення крім морального задоволення може принести і цілком матеріальну вигоду у вигляді отримання виплат за вимушений прогул, невикористані дні відпустки і компенсацію моральної шкоди.

Втім, навіть якщо відділу кадрів вдалося законно оформити звільнення чи іншим чином ущемити ваші інтереси відповідно до законодавства, то і в цьому випадку існує ймовірність відстояти свою позицію. При роботі з документами завжди мають місце помилки, описки, пропуски і тому подібні помилки. Розбіжність дат, пропуск термінів, відсутність підпису на різних документах або взагалі втрата самих документів є вагомою підставою для відстоювання своєї позиції. Кваліфікований адвокат по трудових спорах з легкістю виявить всі невідповідності і вміло застосує їх, відстоюючи вашу правову позицію.

Що робити, якщо колективний трудовий спір тільки намічається?

Не рідко бувають випадки, коли спір ще не виник, але до нього залишається всього один крок. Це легко зрозуміти, коли начальник ще тільки погрожує позбавити премії, знизити або звільнити, але до реальних дій ще не дійшов.
У цьому випадку також доцільно звернутися до адвоката по трудових спорах за консультацією. Таким чином можна, наприклад, істотно затягнути процес або ж як мінімум убезпечити себе від незаконних дій з боку керівництва.
Цей спосіб є чисто психологічним: залишаючись один на один з людиною, явно підкованим в юридичному плані або хоча б поверхово орієнтується в окремих нормативно-правових актах, багато здадуть назад і самі зроблять перший крок до знаходження консенсусу. Якщо ж ні, то резонно ризикують опинитися в дурному становищі і понести фінансові витрати.

Таким чином можна зробити висновок, що при виникненні трудового спору завжди є сенс відстоювати свою позицію, домагаючись фінансового і морального задоволення. Якщо ж ви не досить підковані в питаннях трудового законодавства, вам з радістю допоможуть експерти юридичної компанії «Макмиллан».